BUDAPEŞTE | Aller Tour

BUDAPEŞTE


Avrupa’nın her yeri bir şekilde birbirine benzer görünür… Benzer katedraller, benzer binalar… Ama her yeni yerde yeni şeyler buluyor insan… 

Budapeşte de bu ülkelerden biri …

Budapeşte, ortasından Tuna nehriyle ayrılmış iki kısımdan oluşuyor. Buda ve Peşt… İki tarafında kendine göre güzellikleri var.

Budapeşte gece farklı gündüz farklıdır. Gece o büyülü atmosferi yaşamaya değer bulmuşumdur. Gündüz ise bambaşka .

Vaci utça uzun alışveriş caddesi bizim Kıbrıs şehitleri caddesi gibi . alışveriş marka dükkanlar ki zara var 4 katlı süper barlar ,publar, pastaneler, cafeler ardı ardına dizilmiştir. Bu çarşı trafiğe kapalıdır. Burada yerde bulunan lağım kapakları dikkatimi çok çekmişti. Eski ve çok parlak kapaklar .

Çarşınnın ortasında küçük bir meydan var christmas zamanı yaklaşıyordu  o yüzden alışveriş yerlerinin orta göbeğinde yemek seçenekleri var .Yöresel tüm yemekleri orada tadabilirsiniz. Yürümeye devam ettiğinizde ki çok fazla hediyelik eşya var her keseye uygun . Yürümenin sonunda  bir meydana varıyorsunuz . bu meydandan binebileceğiniz hip-hop iki katlı tur otobüsleri ile şehri keşfedebilirsiniz.

Biz o gece küçük meydanda bulunan bir İtalyan restoranına yemeğe gittik. Çok güzel şarap menüsü ve gerçek İtalyan lezzetlerini bulabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun bulduk.

Ertesi sabah Matthias Kilisesi , Fishermans bastion ( balıkçılar burcu ) ve buda kalesi ,kraliyet sarayı tüm görkemleriyle tepede bizi bekliyordu. Örecek pekçok şey vardı . gez gez doyamadık . çokça resim de çektik.

Daha sonraki günde de kahramanlar meydanının yanındaki kent parkına gittik. Kahramanlar meydanında  koca koca anıt heykelleri , güzel sanatlar müzesi ,sana sarayı  gerçekten göz dolduruyordu. Göletin içindeki araba , ev gibi  yapılar çok ilginç geldi bana . kalan yarım gününüzü de Margaret adasını keşife gidebilirsiniz.

Bir akşam da kesin budha bara gidilmeli. Alt katta asya yemekleri üst katta da sabaha kadar eğlence .restorant da sunumlar bir harika. O kocaman altın kaplama budha heykeli o restoranta nasıl sokulmuş günlerce düşündük .

Daha sonraki gün de galler tepesine gidip  şehri tepeden görünüz. Tabiki daha sonra  Estergonu da unutmamal lazım.

Budapeşte resim çektirmek ve çekmek için avrupanın güzel şehirlerinden birkaçı . mutlaka görülmesi ereken bir yer  . özellikle gece ışıklandırılmış o güzel köprüler …