DUBAI | Aller Tour

DUBAI


DUBAI

EN büyüklerin ülkesi DUBAİ ..

En büyük göletler,en yüksek binalar,en büyük alışveriş merkezi koskoca çölün ortasında en hızlı büyüğen şehir Dubai ..

Tarhinin  olmayışı , yüksek binalar ve alışveriş merkezi üzerine kurulu bir yaşam şekli size buranın gezmeye değer olmadığını düşündürüyorsa sakın gitmeyin. Burası yapay bir şehir ve mimarlık harikası.

Dörtbuçuk  saat de ulaşabileceğiniz küçük Amerika. Çölde insan eliyle yaratılmış bir vaha . . . . o kadar çok şey var ki anlatılacak. Bunu ancak gidip görmeniz ve yaşamanız lazım. Amerika en yakın yer new york uçuşu bile 8 -9 saat sürerken sadece 4,5 saat de Dubai ..  ve öyle çok uzun mesafeler yapmadan Dubai de herşeyi bir arada bulursunuz. Amerikanın en meşhur burgercileri , alışveriş marklar viktorya secret , calvin clain, aklıma gelmeyen bir sürü marka. En ünlü restorantlar cafeler danıtçılar tavukçular….

Dubai nin yeni yerleşim taraflarında konakladık merit lake towers 38. Kat .. sanki denizin içinde uyuyorduk. Heryer suni göl  alabildiğince . aşağıda ençok merak ettiğim temizlikti. İnsan o göle bir yaprak bir pet şişe bir torba düşürmez mi ! yok inanın tertemiz içilebilir kıvamda desem inanın buna .Lüksün şatavatın en iyisi en kalitelisi. Kahvaltı , brunch inanılmaz tatlar inanılmaz servis . suşinin dibine vurduk.

İlk gün tabiki Dubai Mall dünyanın en büyük alışveriş merkezi içinde yok yok . tabiki en başta akvaryum, korku tüneli,logo land 3D sinemalar dünyanın en tanınmış markaları ve yok yok yemek yerleri dondurmacılar tatlıcılar pastacılar… tabiki bir günde asla bitmez  . hayatınızda görmediğiniz türden balıkları akvaryumda görebilirsiniz. Giriş ücretli ama dışından da görürsünüz ama içeri girip o atmosferi yaşamanız lazım.The Dubai Fountain açık alanda akşam 18.00 den sonra başlayan her yarım saatte bir yapılan inanılmaz fiskiye şov tabiki arap şarkıları eşliğinde. Hele hele o Burj Khalifanın üstünde yapılan  işıklı gösterim . Arap  müzikleri ve ihtişam sizi mest edecektir.  O kadar çok gezmiştik ki gece otele geldiğimizde direkt uyuduk .

İkinci gün artık çöl safari yaptık ki bunu otel lobilerinde programlayabiliyorsunuz ayrıca paket olarak tur alırsanız güzel indirimler de yapılıyor. Alabildiğine sarı ince kum ,zayıf ve  kel develer. Araçlarda resmen mideniz ağızınızda tok karnına gitmeyin. Ciplerin lastiklerinin havasını alıyorlar gömülmeyelim diye .saa 15.00 ile 22.00 arası yapılıyor. Akşamları biraz soğuk . Bu tura giderseniz kesinlikle yanınıza ince bir eşarp alınız ki kumlar ağzınıza burnunuza girmesin . saç dipleriniz kum olmasın . gece gittiğimiz kamp çok zevkliydi. Gecenin unuulmazı tennure şov, oryantal dansöz , abiki leziz yemekler.

Üçüncü gün çok merak ettiğim palmiye adası adamlar kaya  ve kum taşıyarak paraları çok ya palmiyeye benzeyen bir ada tasarlamışlar. Burada evler, rezidanslar , lüks oteller bulunmakta. Bu adada eviniz yoksa fakirsiniz demektir. Palmiyenin etrafındaki çembere ulaşmak için denizin altından yol yapmışlar. Atlantis otel kesinlikle görülmeli .ben kesinlikle en çok bu oteli beğendim. burada bir başka aqua park daha var.  Palmiyeden marinaya baktık ve o bölgede yüzmeye gittik.

Jumeriah  Beach muhteşem sahil ipek gibi  beyaz kumlu bulanık deniz ama masmavi renkli    tadını çıkarın . marinada yemek içmek hediyelik eşya ve nargile içebilirsiniz . muhteşem bir sahil Miami Beach neymişki dedim… gece saat 22.00 hala denizdeyiz. Ama en çok ilgimi çeken Dubaili hanımlar hepsi çarşaflı sadece yüzleri açık kumsala kadınlar valizleri ve çarşaflı halde  geliyorlar ve inanılmaz şık bir şekilde denize giriyorlar Türkiye deki gibi değil . 

Bugün Burj Khalifa dünyanın en yüksek binası  betonarme bina üstüne çelik konstrüksiyonla yükseltilmiş , içinde iş merkezleri, oteller ve restorantlar olan insan eliyle yapılmış dev mimari görüntüyü ziyaret zamanı .Dubai Mall içinden çıkılıyor.  çok heyecanlıyım. Giriş ücretli . önce sizi odaya alıp ki bu bölüm bölüm sayılı kişi ile yapılıyor . size nasıl bir yol izleyeceğiz nasıl en tepeye çıkacağımız kaç asansör değiştireceğiz bunlar anlatılıyor.nizamı bozmamız gerektiğini çok fazla ziyaretçi olduğu için herşey çok planlı bir şekilde programlanmış . Orada insanın içini bir heyecan basıyor . asansörler 10 kişilik müzikli ve çok konforlu nasıl çıktığınızı anlamıyorsunuz. Tabiki dünyanın en hızlı asansörü bunlar.  Çok hızlı çıkıyor. Biz 124 . kata çıktık ki nasıl çıktık   anlamadım . 123. Katta Atmosphere  bar var . bazı kişiler burada oturup içkilerini yudumlarken resim çekmeyi tercih ediyorlar. Ama biz gezerek yaşayarak resim çekmeyi tercih ettik . daha da top yani en yüksek uca kadar çıkmak da ekstra ücretli. Biz ekstra verip en tepeye kadar çıktık. Orada bizi çok zarif hanımlar ve beyler karşılayıp taze sıkılmış meyve suyu ve çikolata ikram edip hoşgeldiniz dediler . sonra rehberlerimiz bizi alıp anlatmaya başladı. Ben asla cam kenarında durup resim çektiremedim titredim ancak arkadaşım elimden tutunca resim çektirebildim. O derece  korkunç bir yükseklik . uçak korkum asla yoktur ama bu his çok farklıymış .

Mall of Emirates  Dubai nin ikinci en yüksek alışveriş merkezi. Buranın özelliği içinde bir kayak pistinin var olması. Dışarısı 50 derece hatta daha sıcak olduğu günler ve içeride bir kar pisti. Kayakda profesyoneller için kısa ama bilmeyenler için gayet uzun bir pist. Telesiyej bile var. Ama beni tabiki cezbeden Cheesecake Factory . Tampa    Florida da deli gibi yemiştim. Burada kayak yapanları seyrederek en az 5 ceşit tatma fırsatım oldu. 

Dubai dan Abu Dhabi ye gidebilir Ferrari World u ziyaret edebilirsiniz , dünyanın en hızlı  roller coasterına binebilirsiniz.

Dubai ; herkes İngilizce konuşabiliyor, yanınınza giderken Amerikan doları almanızı tavsiye ederim. Türkiye ile 2 saat farkı var.  Hintli ,Filipinli işçileri çalıştırtıyorlar. Hiçbir arab garson görmedim. Hediyelik eşya olarak renkli kumlarla dolu şişeler heryerde bulabilirsiniz. Yollar 6-8 şeritli ama yine de trafik sıkışık olabiliyor. En güzel gidilecek aylar kasım –mayıs arası. Umumi tuvaletlerde hep bir duş var . sonderece temiz . alışveriş sonsuz ama hiç de ucuz değil. Bol bol resim çekiniz ki bu muhteşem görüntüleri kaydedin . . .