IBIZA | Aller Tour

IBIZA


İbiza ya da Eivissa ismi Arapça "Yabisah" kelimesinden gelmiştir. Sebebi de Orta Çağ'da önemli bir süre Müslümanların kontrolünde kalmış olmasıdır. Katalanca'da ise Eivissa ismi kullanılmaktadır. Akdeniz’deki Balear Adaları’nda bulunan ve İspanya yönetiminde olan bir adadır. Adada başı çeken üç şehir vardır; İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Her ne kadar Balear Adaları’nın en büyüğü Mallorca olsa da; İbiza son 30 yıldır gerek turizmin, gerekse de eğlence dünyasının Avrupa’daki önemli bir merkezi olmuştur. Balear takımadalarında yer alan ve dünyanın en tanınmış adalarından biri olan İbiza hayatınızın keşfi olabilir. İnsanların gündüz uyuyup gece yaşadığı İbiza; müzik, giyim, eğlence konusunda son modanın belirlendiği ve tüm dünyaya yayıldığı bir merkez. Ekonomi turizme dayalıdır. Çok fazla sayıda turistin ilgisini çeken bu adayı Fly Express’in özel seferleriyle keşfetmekse başlı başına önemli bir fırsat.

 

İbiza’da gündüz vakitlerinizi hoşça geçirmenizi sağlayacak birçok aktivite bulunmaktadır. Bunlardan ilki bu adada bulunan muhteşem plajlara gitmektir. Uçsuz bucaksız plajları, yeşil bitki örtüsü ile turistleri büyüler durumdadır. Cala Comte, Cala Bassa, Cala Salada, Cala Tarida buranın önemli plajlarıdır. Burada bulunan Formentara adlı bölgeyi ise en az bir kez ziyaret etmenizi öneririz. İbiza' ya gemiyle 25 dk uzaklıktaki bu bölge yeryüzündeki cennet köşelerinden biri durumundadır. Ayrıca gün içinde düzenlenen turlara katılıp bu eşsiz güzellikteki adanın her yerini görebilirsiniz. Dilerseniz İbiza'da bulunan müzeleri de gündüz aktivitelerinde ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında burada düzenlenen halk pazarlarını da mutlaka görmeden dönmeyin.

İbiza Adası; daha çok yaz partileri ve dünyaca ünlü gece kulüpleri ile tanınır. Bunlar arasında, Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden ve Es Paradis gelir. Her yaz Avrupa ve Amerika’nın en ünlü dansçılarını ve DJ’lerini ağırlıyor. Öyle ki buranın eğlence yaşamında, müzikten kıyafete kadar o yazın bütün hit’leri belirleniyor. Gece kulüplerinin hepsi birbirinden ünlü olsa da özellikle bir mekan ön plana çıkıyor. Hem de bu mekan gece kulübü değil; 'Cafe Del Mar'. Bu meşhur kafenin terasından dünyanın en güzel gün batımı manzarasını seyrederken bir yandan da chill-out müzik dinlemek, ‘huzur’ kelimesinin anlamını hatırlatıyor. Her mekandan dışarıya taşan müzik sesleri, sokaklardaki hareketliliğe karışıyor. Bazen öyle bir an oluyor ki, müziğin nereden geldiğini anlayamıyorsunuz

İbiza Closing Parties adı verilen partiler serisi Eylül ayında düzenlenir ve böylece sezona İbiza usulünce tatlı bir veda gerçekleştirilir. Canınız sağlıklı ve lezzetli yemekler mi çekti, işte karşınızda enfes bir Akdeniz Mutfağı!.Zeytinyağının bolca kullanıldığı yemekler, deniz mahsulleri, birbirinden enfes şaraplar… İspanya dediğimiz zaman tabii ki akla hemen ‘paella’ geliyor. Tavuklu ya da deniz mahsullü yapılan bu bir nevi pilav, mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor. Bunun dışında günün belirli saatlerinde atıştırılan ‘tapas’ları da unutmamak lazım. Barlarda, restoranlarda sunulan bu atıştırmalıklar, genellikle birayla ya da şarapla yeniliyor. Endülüs Mutfağı’ndan izlerin de bulunduğu İbiza’da, bu yüzden kızartma yiyecekler de ağırlıkta. Elinizde, İspanyolların ünlü içeceği ‘sangria’ ile adanın tadını çıkarmaksa benzersiz bir deneyim!