İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZE | Aller Tour

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZE


İngiltere Öğrenci Vizeleri

Değerli Öğrencilerimiz

Bu bölümde İngiltere Öğrenci Vizeleri konusunda ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz.

 

İngiltere Dil okulu vizesi,

İngiltere Yaz okulu vizesi,

İngiltere Sertifika Programı vizesi

İngiltere Üniversite Eğitimi vizesi,

İngiltere Yüksek Lisans Eğitimi vizesi,

İngiltere Tier 4 vizesi,

İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli evraklar:

Sık Sorulan Sorular hakkında cevapları bulabilirsiniz

Konular

İngiltere Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere’de Dil Okulu Vizesi,

İngiltere Yaz Okulu Vizesi

İngiltere Sertifika Programı vizesi

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Vizesi,

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Vizesi,

İngiltere’de Dil Eğitimi Alacaklar için İngiltere Vizesi  

İngiltere Dil Okulu Vizesi

İngiltere’de Lisans, Yüksek Lisans Eğitimi alacaklar için İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizeleri

İngiltere Tier 4 Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

Tier 4 öğrenci vizesi için bankada bulunması gereken para ne kadar olmalıdır?

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?

Tier 4 öğrenci vizesi ücreti ne kadar?

Tier 4 öğrenci vizesi kaç günde sonuçlanır? Ekspres ya da Vip Tier 4 vizesi var mı?

İngiltere Öğrenci Vizeleri İle Alakalı Faydalı Linkler

 

İngiltere Öğrenci Vizeleri Nedir?

 

İngiltere’de Dil Okulu Vizesi, İngiltere’de Üniversite Eğitimi Vizesi, İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Vizesi, İngiltere Yaz Okulu Vizesi

İngiltere bir çok öğrencinin okumak için hayalini kurduğu, bir ülkedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri İngiltere’nin eğitim sistemi, İngiltere’deki eğitim olanakları ve İngiltere’deki dünyaca ünlü okulları ve en önemlisi İngilizce dilinin uluslararası arenada en çok kullanılan dil olmasından kaynaklanıyor.  

İngiltere, özellikle başkent Londra’daki ünlü dil okulları ile bilinse de, bir çok öğrenci tarafından lisans ve yüksek lisans eğitimi için ya da profesyoneller tarafından mesleki eğitim ve sertifika programları için tercih edilen ülkelerin başında geliyor.

 

İngiltere’deki okulların ücretlerinin pahalı olmasına rağmen ve İngiltere öğrenci vizesinin alınmasının zorluğu bilinse de , İngiltere Türk öğrenci tarafından en çok talep gören bir ülkedir.

 

İngiltere’de eğitim almak isteyen, İngiltere’den bir okuldan kabul alan öğrenciyi ayrıntılı ve birçok noktaya dikkat edilmesi gereken bir vize başvuru süreci bekliyor. Doğru öğrenci vizesi kategorisine, uygun öğrenci vizesi evraklarıyla başvuru yapmanız İngiltere öğrenci vizesi onayı almanız için çok önemli bir kriter.

 

İngiltere Öğrenci vizeleri türleri ve detaylarını sizler için sıralayalım.

 

 

İngiltere’de Dil Eğitimi Alacaklar için İngiltere Öğrenci Vizesi  ve  İngiltere Dil Okulu Vizesi

İngiltere öğrenci vizeleri arasında en çok başvuru yapılan öğrenci vizesi kategorisi kısa süreli öğrenci vizesidir. İngiltere’de dil okuluna gidecek kişiler, okul kaydı prosedürünün tamamlanması ve dil okulu kabul mektubu alınması sonrasında İngiltere kısa süreli öğrenci vizesine başvuru yapmalıdır.

Kısa süreli öğrenci vizesi 6 aya kadar ve 11 aya kadar olan süreleri kapsar.

11 ay ve üzeri okullar için Tier 4 öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır.

 

İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi başvurusu öncesi kayıt yaptırılan okuldan mutlaka kabul mektubu (Acceptance Letter) alınmalıdır. Gelen yazının teklif yazısı (offer) ya da maili olmaması, dil okulu süresini ve ücretlerini içerir imzalı kabul mektubu olması öğrenci vizesi başvurusu için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır.

 

İngiltere dil okulu vizesi için gerekli evrakların en önemlilerinden bir diğeri ise İngiltere’de bulunduğunuz süre boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir banka hesap dökümleridir.

 

İngiltere öğrenci vizesi için hesapta bulunması gereken para miktarı kalış süreniz, konaklama ücretiniz, günlük masraflarınız ve ödemesinin tamamını yapmadıysanız okul masraflarınız dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

 

Dil okulu vizesi alacak kişi gelir sahibi değilse sponsor eşliğinde başvuru yaparak sponsor bankası sunabilir.

 

İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi başvuru formu İngiltere Konsolosluğu resmi web sayfası üzerinden doldurulur. Okul bilgileri, İngiltere’de harcanacak para miktarları ve konaklama detayları başvuru formuna eksiksiz girilmelidir. Form onaylandıktan sonra ise İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi türü için randevu alınmalı ve evrak teslimi esnasında  parmak izi verilmelidir.

 

İngiltere öğrenci vizesi mülakat gerektirmeyen bir vize türüdür. Başvurunuz sunduğunuz vize evrakları ve doldurduğunuz öğrenci vizesi başvuru formundaki bilgilere göre değerlendirilecektir.

 

İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi reddi almamak için başvuru dosyanızda neden dil eğitimine ihtiyaç duyduğunuzu anlatabilmeli, güncel vize evraklarınızı eksiksiz hazırlamalı ve vize başvuru formunu hatasız doldurmalısınız.

 

 

İngiltere’de dil eğitimi boyunca konaklama okula bağlı yurt ya da aile yanı konaklaması şeklinde satın alınabilir fakat başvuru sahibi okulun ayarladığı yurt ya da evde kalmak zorunda değildir. Okul dışında özel yurt, kendi ayarladığı aile yanı konaklaması ya da varsa akraba yanı konaklamasını belirterek vize başvurusunda bulunabilir.

 

İngiltere’de akrabanız, aile yakınınız varsa dil eğitiminiz boyunca onların yanında konaklayabilirsiniz. Vize başvurunuz esnasında evinde kalacağınız kişiden davetiye almanız zorunludur.

 

İngiltere öğrenci vizesi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmak için mümkünse konaklamanızı eğitim alacağınız okula bağlı olarak ayarlamanız tavsiye edilir. Vize başvurusu için konaklama ücretinizin tamamını ödemeniz gerekmez.

 

İngiltere’de Lisans, Yüksek Lisans Eğitimi alacaklar için İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizeleri

İngiltere’de üniversite okuyacak olan, İngiltere’den bir okuldan kabul alan başvuru sahipleri uzun süreli öğrenci vizesine başvurmalıdır.

 

Uzun süreli öğrenci vizesi için öğrencinin okulda eğitim almaya hak kazanmış olması ve kabule dair resmi mektubunu temin etmesi gerekir.

 

Kısa süreli öğrenci vizelerinden farklı olarak, İngiltere’de uzun süreli eğitim alacak kişiler eğitim başarı durumlarına göre ve eğitim masraflarını karşılayıp karşılayamayacaklarının değerlendirilmesi sonrası İngiltere’den bir okuldan kabul alabilirler. Kabule dair sponsorluk mektubu yani CAS Letter ve CAS Number öğrenciye ulaştıktan sonra vize işlemlerine başlanabilir.

 

CAS (Confirmation of Acceptance) mektubu geldikten sonra başvuru yapılması gereken doğru kategori Tier 4 öğrenci vizesidir. CAS genel olarak okul başlangıç bitiş tarihlerini, okul için yapılan ya da yapılacak ödemeleri, okul adres iletişim bilgilerini, dil yeterlilik durum değerlendirmesini içerir.

 

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru koşulları, vize ücretleri ve sunulması gereken evraklar kısa süreli öğrenci vizesinden farklıdır.

 

 

İngiltere Tier 4 Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

Geçerli pasaport, CAS letter, banka hesapları, dil yeterlilik belgesi ve varsa sponsorla yakınlık derecesini kanıtlar resmi belgeler Tier 4 öğrenci vizesi için sunulması gereken zorunlu evraklardır. Banka hesap dökümleri ve varsa sponsor evrakları dışında kalan diğer önemli belgeler ve bankada bulunması gereken para tutarının hesabı CAS mektubuna bağlıdır. Başvuru cas mektubu yani tier 4 kabul mektubuna bağlı olarak yapılır ve evraklar CAS dikkate alınarak hazırlanır.

 

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru belgeleri arasında okula başvuru yaparken sunulan evraklar da mutlaka olmalıdır. Bu evraklar CAS mektubunda belirtilecektir.

 

Örneğin cas mektubu ve okuldan kabul almak için İngiltere ‘de başvurduğunuz okul, son mezun olduğunuz okuldan mezuniyet belgeniz ve transkriptinizi talep edecektir. Bu belgeleri Tier 4 öğrenci vizesi başvurunuz esnasında da sunmanız istenir.

 

Dil yeterliliğiniz okul tarafından değerlendirildiyse bu cas letter’ da belirtilecektir. Dil yeterliliğiniz için kabul al ak istediğiniz okul sizden sınava girmenizi istediyse ve sınav sonucu başarılı bulunarak onay aldıysanız, dil yeterlilik belgenizi (IELTS, TOEFL gibi) vize başvurunuz esnasında sunmalısınız.

 

 

Tier 4 öğrenci vizesi için bankada bulunması gereken para ne kadar olmalıdır?

İngiltere Tier 4 öğrenci vizesine başvuru yaparken sunulması gereken en önemli evrak banka hesaplarıdır.

 

 

Vize başvurusunda sunulacak banka hesabı öğrencinin kendi banka hesap dökümü ya da sponsorunun banka hesap dökümü olabilir. Sponsor olacak kişi mutlaka birinci derece bir aile yakını olmalıdır ve bu yakınlık resmi belge (tercümeli tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi) ile kanıtlanmalıdır.

 

Hesapta bulunması gereken para miktarı öğrencinin İngiltere’de eğitim alacağı şehre, eğitim süresine göre hesaplanır. Londra dışı bir okulda eğitim alacak öğrenci ile Londra içi bir okulda eğitim alacak öğrencinin banka hesabında bulundurması gereken para miktarları farklıdır. Tier 4 öğrenci vizesi için hesapta bulunması gereken para günlük masraflar, okul masrafları ve konaklama masrafları toplanarak hesaplanır.

 

Hesaplanan tutarın Tier 4 öğrenci vizesine başvurmadan önce en az 28 gün boyunca hesapta duruyor olması gerekir. Yani vize başvurusu yaparken hesapta bulunması gereken paranın son 28 gün boyunca hiç azalmadan hesapta bulunması ve bunun geriye dönük hesap hareketi alınarak kanıtlanması gerekir.

 

Vize başvurusu yaparken paranın 28 gün beklediğini ve hala hesapta olduğunu kanıtlamak önemlidir. Bu nedenle hesap dökümü ve paranın hesapta olduğuna dair İngilizce ön yazının güncel olması önemlidir. Tier 4 öğrenci vizesi başvurusu için vadeli ya da vadesiz banka hesap dökümü sunulabilir.

 

 

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru formu İngiltere Konsolosluğu resmi web sayfası üzerinden doldurulur. Başvuru formu bir çok detayı içerir ve vize onayı için önemli yere sahiptir. İngiltere Konsolosluğu vize bölümü Tier 4 öğrenci vizesi kararı verirken doldurulan Tier 4 öğrenci vizesi başvuru formunu detaylı inceler. Bu nedenle form cas letter dikkate alınarak dikkatli ve eksiksiz doldurulmalıdır.

 

Özellikle okul masrafları, okula ödenen para miktarı, konaklama masrafı gibi bilgiler mutlaka Cas mektubuna uygun olarak yazılmalıdır. Hatalı bilgi olması durumunda Tier 4 öğrenci vizesi başvurunuz reddedilebilir.

 

 

Tier 4 öğrenci vizesi ücreti ne kadar?

Tier 4 öğrenci vizesi ücreti vize başvuru formu doldurulduktan sonra İngiltere Konsolosluğu resmi sitesi üzerinden ödenir. Ödeme direkt olarak konsolosluğa ya da başvuru merkezine yapılmaz ve ödemeler banka havalesi yoluyla kabul edilmez. Tier 4 vize reddi durumunda ise vize ücret iadesi yapılmaz.

 

 

Tier 4 öğrenci vizesi ücreti eğitim süresinden bağımsızdır. Yani öğrenci vizesi kategoriniz Tier 4 vize kategorisi ise ve Cas mektubunuz varsa eğitim süreniz 2 yıl da olsa 4 yıl da olsa tier 4 öğrenci vizesi için ödeyeceğiniz ücret sabittir.

 

Tier 4 vize harcına ek olarak ödemeniz gereken sigorta ücreti ise kalış sürenize göre hesaplanmaktadır.

 

İngiltere tier 4 vizesi reddi durumunda sigorta ücreti ödeme yaptığınız hesaba iade edilecektir.

 

 

Tier 4 öğrenci vizesi kaç günde sonuçlanır? Ekspres ya da Vip Tier 4 vizesi var mı?

İngiltere tier 4 öğrenci vizesi sonuçlanma süresi randevu gününden itibaren  6 ile 8 hafta arasında  başvurunuz sonuçlanmış olacaktır.

 

İngiltere Tier 4 vize başvuruları için işlemler elektronik ortamda tamamlandıktan sonra yine aynı sistem üzerinden Tier 4 vize randevusu alınır. Randevu İngiltere Konsolosluğu’ndan değil, yetkili İngiltere vize başvuru merkezi olan TLS Contact üzerinden alınır. Randevu günü tier 4 vizesi için mülakat yapılmaz. Başvuru dosyası ve pasaport teslim alınır ve parmak izi beyanı gerçekleşir.