KOS ADASI | Aller Tour

KOS ADASI


 

Kos adası ;

Yunanistan’ın doğusunda , Türkiye’nin batı kıyısında kalan Kos , Ege Denizindedir. En yakınındaki ada kalymnos tur.

Kos adasına Marmaris ya da Bodrum’dan geçebilirsiniz ama yakın isterseniz tabii ki Bodrumdur. Bodrum’dan da merkez kaleden yavaş feribot  yada Kumbahçe cruise porttan hızlı katamaran kalkar . Ayrıca Turgut reis limanından da hem hızlı katamaran hemde feribot kalkmaktadır.

Kos adasından Pire (Atina),  Rodos,Patmos , Leros , Kalymnos ve Santorini adalarına feribot ile geçişler yapılmaktadır. Havalimanından da tüm Avrupa’ya charter uçuşlar alabilirsiniz.

Kos merkezde birçok otel taverna cafe bulunmaktadır. Garsonların çoğu Türkçe konuşabiliyor. Merkezden yazın kalkan çok ucuz bir fiyata tren turu yapabilirsiniz. Kos’un o güzel sokaklarını bembeyaz evleri , tarihini görmelisiniz. Masmavi doğası , tertemiz havası ve geçmişten gelen mirasları ile Kos gezilip görülmesi gereken bir adadır. Köklü geçmişinin sayesinde pek çok tarihi kalıntıya rastlarsınız. Antik yunan döneminde insanların nasıl bir hayat sürdüklerini göreceksiniz. Asklepion antik şehri, tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış eski dönem hastanesi olduğu söylenebilir.  O dönemde yıllar içinde çevrisine eklenen kaplıca,  hamam , kütüphane ve eğitim sınıfları ile bir kompleks haline getirilmiştir. İkinci antik yer şövalyeler kalesi , üçüncü antik alan ise agora harabeleridir.

Kos adasında çok hareketli bir gece hayatı vardır. Tüm barlar cafeler ve gece kulüpleri liman bölgesinde toplanmıştır. Barlar sokağında çeşit çeşit kokteyller ve şatlar barların kapısının önünde satılır hatta ikram edilir .

Gece kulüpleri heaven , calua , apoplous , platanos, fashion club  çok renkli lazer gösterileri canlı dj performanslar sabaha kadar sürmektedir. Avrupa’dan da çok fazla turist geldiği için gece hayatı çok renkli ve canlıdır.

Kos adası alışveriş için de idealdir. Fiyatlar markalarda Türkiye’den ucuzdur. Burada satılan Crocs marka ayakkabı ve terlikler 350 tl - 400 tl civarındaki iken oradan 20 euro ya satın alabilirsiniz. Çarşısından alabileceğiniz çok seçenek vardır. Seramik –porselen ve ahşap işçiliği çoktur. Deri ürünler dokumalar ve dantel işleri çokçadır. Eğer damak tadınıza uyuyorsa Tarçın şurubu ( kanelada)  ve  şaraplı peynir ( tiiri tis ) kesinlikle almalısınız. 

Ege mutfağına benzeyen yunan mutfağı da  tüm yemekler zeytinyağ ile yapılır.  Diğer yunan adalarında olduğu gibi güneşte kurutulmuş ahtapot , kalamar, karides ızgara, greek salata , kızarmış peynir saganaki, kalamar dolma, musakka, caciki , sucuki, fava , possa keçi peyniri ve benim en favorim ve en iyi kos adasında yapılan deniz mahsullü makarna tadılması gerekenlerdir. Çok güzel restorantlar ve tavernalar çok keyiflidir.  Sakız da sakız reçeli ve fıstık reçeli nasıl meşhur ise burada da tatlı domates reçeli çok meşhurdur.

Kos adasının her yerinden denize girilir. Fakat benim tercihim tabii ki kefalos da bulunan  camel beach veya   paradise beach dir. Ama Kos adasında her yol plaja çıktığı için 10 dakika yürüme mesafesi ardından plajdasınız. Tiglaki- fokas beach – marmari beach .  Plajlarda en çok hoşlandığım çekik gözlü ufak kadınların yani uzak doğulu hanımlar 10 euro dan başlayan masaj programları var. En çok favorim tabii ki el ve ayak masajı. Özel yağları ile sizi yoğuruyorlar ve ardından bir süre yerinizden kalkamıyor ve kıpırdayamıyorsunuz. Sonra kendinizi denize atıyorsunuz.

 

 

 

Kos adasının çok güzel köyleri vardır.  Hatta   Türk köyü bile vardır. Merkeze Türk mahallesi Germe Zia köyü 17 km uzaklıktadır .  Dikeos dağı üzerinde kurulmuştur. Anayoldan Zia’ya ayrılan dağ yolu oldukça virajlıdır. Gün batımında Zia’da olmalısınız ki oranın güzelliğini içinize çekin .  En güzel güneş orada batar. Kos adasında iki tane camii bulunur. Bunlar Defterdar Cami , Gazi Hasan Paşa cami dir.  Tavernalar çok güzeldir. Genellikle düğünler orada yapılır. İsterseniz o düğünlere davet edilmeseniz bile girip eğlenebilirsiniz. Çünkü ada halkı türkleri çok sever.

Kos adası denilince ilk akla gelen iki çok meşhur restorant vardır. Nick the fisherman ve caravelle  buralarda yemek yemeden Kos adasını terk etmeyiniz derim.  Otel olarak da costa palas otel en rahat oteldir.

Kos adasında yapmanızı önereceğim en önemli tur tren şeklinde açık traktörden bozma bir araçla yapılan yunan müzikleri eşliğinde şehir turudur. Fiyatı da çok makuldür. Ne nerede öğrenmeniz açısından yapmanızı öneririm . fakat acentalardan da günübirlik ada turu da satın alabilirsiniz.

Kos adası masmavi tertemiz plajları , enfes mutfağı ile görülmesi gereken bir yunan adası . gitmesi de kolay . haydi vize için dosyanızı ve pasaportunuzu hazırlamaya başlayın yaz başladı bile egede ….