PRAG | Aller Tour

PRAG


 

PRAG ,

  1. Yüzyılda kurulmuş IV. Charles döneminde büyük gelişmelerin yaşandığı Vltava Nehrinin etrafında kurulmuş bana göre Avrupanın en güzel en romantik şehridir.

Prag en güzel dönemi chritsmas zamanıdır. Şehrin meydanlarında  pazarlar açılır. Sıcak şarap ,değişik tatda sosisler ayaküstü büfelerde yenir . iki ana meydan vardır birisi küçük meydan ki burada alışveriş yapılır cafeler ,restoranlar bulunur.

Küçük meydan (VACLAV MEYYDANI)  ortada dikkati çeken en büyük mağaza New Yorker vardır. Prag’da alışveriş keyifli ve de  fiyatlar çok makuldür. Kendi para birimleri olan çek kronu  kullanırlar . her yerde Euro paranızı  bozdurabilirsiniz. Ama komisyon alıyorlar dolaşacaksınız en yüksek neresi veriyorsa orada bozdurun.

Büyük meydan UNESCO dünya mirası listesinde yer alır. Şehrin bence kalbidir. Eski şehir          ( stare mesto) ünlü meydan ; astronomik saat, restorantlar , ayaküstü büfelerde çevirme domuz eti,çeşit çeşit sosisler , sıcak şarap , şekerli yuvarlak ekmek  ( en sevdiğim )  faytonlar , gezi otobüsleri ki o meydanda günlerinizi programlayabilirsiniz. Biz yürüyerek 6 saat süren tur satın almıştık.Petrin tepesine  otobüslerle çıkıp ,aşağıya doğru  merdivenlerle inerek  büyük meydana kadar  Charles köprüsünden geçerek gelirsiniz . Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz yolları yürüyerek gezebilirsiniz.Petrin  Tepesi deniz seviyesinden 300 metre yükseklikedir. 15. Yüzyılda üzüm bağları ile meşhurdur. Prag kalesi şehrin en tepesinde  muhteşem karliyet bahçeleri , eski kraliyet  sarayı  ,altın yol ve muhteşem , yaz bahçeleri   Karl köprüsü,Prag kalesi,aziz vituz katedrali, Prag belediye sarayı Ayrıca meydanda üniversite de okuyan gençler bisiklet kullanarak sizi nehir çevresinde gezdirebiliyorlar. Arkada iki kişi oturuyor önde de bisiklet süren genç adamlar . hem şehir hakkında bilgi veriyorlar hemde sizleri çok güzel clublara restorantlara cafelere publara yönlendiriyorlar.

Astronaomik saat her saat başı çalar. Ölüm- aç gözlülük-sefa-kibir  sembollerini görebileceğiniz dört heykelcik . her saat başı döner ve herkes de resimler çeker ve kameraya alır. Altında da burçların simgelerinin resimleri  vardır. Bu binanın üstüne çıkıp meydanı ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Büyük meydandan eski Yahudi mahallesi (josefov) yürüyerek gezebilirsiniz. Burada Yahudiler 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadılar.yahudi mezarları, sinagoglar burada ziyaret edilir.

The Beatles grubunun elemanı John Lennon  hiç Prag da bulunmamıştır. Ama Prag daki hayranları  barış ve savgiyi temsil eden  bu ölümsüz sanatçı için orada bir duvar oluşturmuştur. Burası Prag ın en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Charles Köprüsü Prag da en uzun anlatılacak yerlerin bence en önemlisidir. Şehrin sembolüdür. Köprünün en güzel saatleri ya gün batımı yada sabah erkenden gezilmelidir. Nehirin  yan tarafında cok güzel restorantlar vardır .Vltava nehri köprünün üstünde dilenciler ,ressamlar, müzik yapanlar , karikatür çizenler ,hediyelik eşyalar satılmaktadır. Bu köprünün en belirgin özelliği üzerinde bulundurduğu 30 kadar heykeldir. Bohemyalı aziz jan of nepomuk kralın karısının günahlarını söylemediği için öldürülmüşür.Köprünün üstünde yer alan bazı heykeller  Aziz Methodios , bruncvik heykeli, azize luitgard, antonin heykelidir. Bu heykellerin gerçekleri müzede sergilenmektedir.köprüyü kaleye doğru geçerken sağdan sekizinci Nepomuklu john heykelinin altında bronz bir heykel vardır ve görüntüsü altın renginde parlar. Bu köprüden geçen binlerce kişi bu bronz plakaya dokunursa kesinlikle tekrar Prag a gelecektir.bu heykele çok insan dokunduğu için altın sarı rengi olmuşur. Nehir turu almanızı öneririm. Denizci kostümlü genç hanımlar ve erkeklerden tur biletlerini alabilirsiniz. Gemide bir içecek ve bir paket kek gibi bir atıştırmalık ikram ediyorlar. Yaklaşık  bir saat sürüyor. İnanılmaz romantik ve çok fazla görseli olan bir turdur. Tavsiye ederim. Yemekli turlarda var ama yemeksiz olan daha iyi .

Prag da ekstra turların başını karllo Vary turudur. Atatürk ünde konakladığı sıcak suların bulunduğu  kaplıcalardır. Sabahtan akşama gezebilirsiniz.

Terezin nazi almanyasının toplama kampı Prag sınırları içindedir. Girişte sizi yaklaşık 10.000 kişinin yattığı kocaman bir mezarlık karşılar. İnsanlık tarihinin en utanç verici ikinci büyük kampıdır. Birincisi Polonya Krakow da bulunan  bulunan auschwitz toplama kampıdır. Kamp içi numaralıdır ve o sıraya göre anlatılır. Kampta 34 bölüm vardır. Mearlıktan sonra 33 bölüm kalmıştır. Bunlar ; kayıt ofisi,gardiyan evi,hapishane müdürü, giysi ambarı, diğer bir kapının irişinde tepede bu yazı yazar :ARBEIT MACH FREI yani çalışmak özgürlüktür onca insan bu bahane ile çalıştırılıp ardından ölüme  gitmiştir. Daha doğru yazacak olursam katledilmiştir. A VE B bloklar hücreler ,en soğuk tüyler ürperten hücreler ve insanlar üst üste uyuyor . 90 kişinin uyuduğu ranzalar. Tabiplik odası bayıltmadan yapılan acımasız ameliyatlar, acının sanırım en üs seviyelerinin yaşandığı kötü oda . 1. Avlu A VE B bloklar yönetim ofisleri,tek hücreler,banyo ve bit  arama odası ,revir ,traş odası yaklaşık 50 lavabo-ayna-çeşme ,hastane reviri,geçiş koridorları, morg, idam alanı, toplu mezarlar,ölüm kapısı ki ölüme giden kişiler bu kapıdan geçermiş,gardiyan aileleri için yüzme havuzu,sinema,4. Avlu,hücreler ki buralarda 400-600 kişinin barındığı birkaç lavabo ve yetmeyen ranzalar,insanların asıldıkları yer ve toplu hücreler 4. Avluda yer alır. Beyler evi  hapisane müdürünün ve baş gardiyanların ailelerinin kaldığı evler vardır.   Müze ve galeri nazi döneminde askerlerin kıyafetleri sergilenir.kantin çıkışta vardır.  Aslında Terezin kampını size nekadar anlatsam azdır. Oraya gidip o havayı solumanız gerek ve çekilen o acıyı hissetmeniz lazım ki o insanları azıcık da olsa anlamak için. HAYAT GÜZELDİR filmi bu kampa çekilmiştir. Seyretmenizi öneririm.

PRAG Avrupada benim en favori şehrimdir. Kesinlikle en az 5 gün kalabileceğiniz gezip görülesi bir yerdir.