SAMOS ADASI | Aller Tour

SAMOS ADASI


Samos Adası

M.Ö. 570-495 yılları arasında yaşamış ünlü filozof ve matematikçi Pisagorun memleketi , Pythagorion kasabasının ismi de kendisinden  geliyor . Pisagorun  adalet kupası buraya geldiğinizde almanız gereken en önemli hediyedir. İNSAN BAZEN YAŞAMIN SUNDUKLARI İLE YETİNMEYİ BİLMELİ , ZİRA DAHA FAZLASINI ARZULARKEN ELİNDEKİLER DE KAYIP GİDEBİLİR… 

Bizans imparatorluğunun çöküşü ile birlikte ada Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir. 1550 yılında Türkler Osmanlı Amirali Kılıç Ali girişimiyle Sultan Kanuni Süleyman’ın izniyle adaya dışarıdan daha fazla insan getirmeye başlamıştır. Adada halka tanınan imtiyazlar ve Müslüman nüfusun adaya yerleşme yasağı adayı daha cazip hale getirmiştir. Adada yeni bir kalkınma ve gelişim süreci 1980’ li yıllarda turizm  ile birlikte geliyor ve günümüze kadar devam ediyor.

İsterseniz Seferihisar Sığacık Teos Marina’dan , isterseniz Kuşadası Limanından gidebileceğiniz çok güzel bir Yunan adasıdır. Sığacık’tan  geçerseniz birbuçuk saatte Karlovasi Limanına ulaşırsınız. Eğer Kuşadası’ndan gitmek isterseniz iki seçeneğiniz var: ya Pythagorion Limanı  yada Vathy Limanı . Pythagorion 1 saat Vathy limanı  birbuçuk saatte varabilirsiniz.

Benim favorim tabii ki Pythagorion , ama Karlovasi Limanı da atlayamam tabii ki hem daha ekonomik hem de oteller daha güzel hem de daha yeşil.  Eğlence, alışveriş canlılık ise Pythagorion ,  daha sakin yer isterseniz Vathy  limanı seçmelisiniz çünkü gece hayatı yoktur . Sadece birkaç tane yemek için seçenek vardır.

Yüzmek için ideal bir adadır. O kadar güzel plajları vardır ki kendinizi alamazsınız. Hatta ötesi çıplaklar plajları da vardır. Kokkari, Pythagorion, Lemonakia ( çıplaklar plajı ) tsamadou, Livadaki, Tsabu, Pappa, Potami, Balos, Agia Paraskevi, Mikro Seitani, Megalo, Pisilayamus plajları dır. Tertemiz bakir plajlardır.  

Eski Vathi sokakları , Eupalinos tüneli, Manolates köyü, Hera tapınağı, Potami şelalesi, Megali Panagia Manastırı, Samos arkeoloji müzesi , Karlovasi sokakları gezilecek yerler arasındadır.

Gece hayatı  , balık ürünleri ve tavernaları çok güzeldir. Karlovasy limanında ve merkezde bulunan tavernaları kesinlikle öneririm.

Kokari’den bahsetmem gerek çok güzel bir sahil,  harika tavernalar,  cafeler ve huzur verici sahili ile müthiş güzel bir yerdir.

Samos adası demek şarap , uzo, çam balı olmazsa olmazları. Adada şarap müzesi vardır. Ben şarap içmeyi seven biri olarak bu müzeyi çok merak etmiştim. Bu şarapların dünyaya ünü çoktan salınmıış bile burada içtiğimiz tatlı samos şarabı nektarin fransaya yollanıp şampanya yapılıyormuş. Bu müzede muskat ve  retsina şarabını tatma imkanınız var.

Karlovası’ den tur almıştık bu tur otobüsleri dağ köylerinin içinden geçer ve burada bal satan çok meşhur bir balcı vardır. Buradan kesinlik bal alınız. Ayrıca baldan yapılmış mumları da çok güzel ve sağlıklıdır.

Monalates köyü de beğendiğim köyler arasındadır. Buraya araba kiralayarak gelebilirsiniz. Sakın virajlı yollardan çıkarken pes etmeyin yolun sonu mükemmel . Güzel restorant ve cafelerin tadını çıkarın .

Samos adasını iyice keşfetmek istiyorsanız kesinlikle en az 1 hafta kalmalısınız. Bütün müzeleri , tarihi yerleri ,plajları, tavernaları, köyleri  ancak keşfedersiniz. Araç kiralamak adada çok kolay kesin araba kiralayın ve adanın tadına varın.

Psili ammos plajından  söz etmeden geçemeyeceğim. Benim en sevdiğim plaj. Bembeyaz kumu ve tertemiz denizi ile sizi hayran bırakan bir yer. Elimi uzatsam dokunurum yada yüzebilirim diyeceğim türkiye’ye en yakın nokta .    

Bu yaz kesinlikle görmek istediğiniz yunan adaları sıralamasında ilk sırayı Samos adasına vermenizi isteyeceğim,  çünkü çok beğenecek ve tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz.

 Samos Turlarımız için: http://www.allertour.com/tour/view/234