VIYANA | Aller Tour

VIYANA


 

 

VİYANA

 

Avrupanın düzenli sokakları ,ihtişamlı müzeleri, muhteşem sarayları, opera binaları  heybetli katedrali olan çok temiz ve düzenli bir şehirdir Viyana.  Müzisyenleri ve sanatçıları çoktur bu şehrin. Tuvaletlerinde bile klasik müzik çalar. Gecesi ayrı gündüzü ayrıdır.  Geceleri gidilecek harika barları vardır sky bay favorimdir .  Viyana ilk bakışta şinitzel –bira –elmalı turta üçlüsünden ibaret olmadığını oraları görünce yaşayınca anlayacaksınız. Ne kadar mutlu insanlar olduğunu göreceksiniz.

Figlmüller viyananın olmassa olmazları;  naschmarkt Pazar yeri ,bitzinger peynir dolgulu sosis ,ulrich kahvaltı, kaffemik kahve yeri, coffee central, kraliyet pastanesi demel ,leopold cafe vs.

Viyana da kesinlikle merkezde kalmanızı öneririm. Çarşı Pazar yürüme mesafesinde olunca rahat edersiniz. Haftanının hergecesi programı  var olan opera-bale-klasik konserlere  gidebilirsiniz.

İlk merak ettiğim saray sisi’nin kışlık sarayı olan  hofburg sarayıdır. Sisi yani Avusturya’nın  meşhur hanedanı kral franz Joseph’in eşi Elizabeth olarak anılırdı. Sisi’nin müzesi kesinlikle görülmelidir. Kadın hem melankolik hem de anoreksiymiş. Bu süslü kadın sarayda bıçaklanmış bir şekilde ölü olarak bulunmuştur.  Müzede eşyaları sergilenmektedir.

Graben caddesinde veba anıtının önünde resim çektirin .  viyana sokakları her köşesi resim için çok üzel kareler yakalarsınız.

Saraylar şehri Viyana ; Fooğraf çekmek kesinlikle yasaktır. belvedere sarayı – en önemli saraydır.  Prince Eugen’in evi olarak yapılmıştır. Prens Eugen Osmanlılardan Belgradı alınca verilmiştir. Savaştan kazandıklarını  hep sanata destek vererek harcamıştır.  Belvedere müzesi sarayın içindedir.  Sarayda son derece önemli resimler ve heykeller sergilenir. Belvedere Sarayının en göz alıcı başka bir yeri de muhteşem bahçesidir.

Schönbrunn Sarayı – avrupanın en önemli kültürel anıtlarını barındırır. 18. Yüzyılda dev bir parkın içine yapılmıştır. Türklere karşı kazanılan bir zaferin ardından yapılan bir saraydır. 1441 tane odası vardır.  Ama sadece 40 oda ziyarete açıktır. En güzel odalar sisiye ait olanlardır. Ceviz odası  kelimelerle anlatılmayacak kadar muhteşemdir.aynı şekilde diğer saraylar gibi  bahçeleri de  göz alıcıdır.

Grinzing şarap köyü Viyanada görmeniz gereken bir yerdir. Steinberg ve Reisenber  ve Sommerereck üzüm bağları kaliteleri açısından değerli bağlardır. İklimi hafif soğuktur. Viyananın  kuzeybatısında ve turistlerin oldukça çok rağbet ettikleri yerdir. Organik bağcılık yapılır.  Merkezden iki aktarma yapılarak varılır. Yemekler de çok güzeldir. Burada viyananın halkının ne kadar  kibar insanlar olduğunu göreceksiniz.  Hafta sonları bazı  yerlerde canlı müzik  de yapılır.

Viyana dendimi aklıma hep Nord  Sea restoranlar zincirleridir. Çarşıda olan mükemmeldir. Harika şaraplarla balık ürünlerini tadabilirsiniz.  Orada karidesin her boyunu tadabilirsiniz.

Aida pastaneleri viyanada her yerde bulabilirsiniz . muhteşem pastaları gözümün önünden hiç çıkmaz. Harika bir ortamı vardır. Herkes sanki 40 yıllık dost gibi muhabbet eder. Kibar insanlardır Viyanalılar .

Bu şehirde viyana operası ve balosu eyalet opera binasında her sene en ihtişamlı balosu düzenlenir. Bu balo viyanada  yıl boyunca  yapılan  en önemli etkinliklerden birirdir. Sıkı  kıyafet  kuralları vardır. Erkekler frak kadınlar  uzun elbise tuvalet giymelidir. İlginç bir bilgi size her katta terzi ve kuaför bulunur. Bu organizasyon dünyaya naklen yayın  yapar.

Viyana her ne kadar bir Prag bir Budapeşte kadar eğlenceli olmasa bile yeni yeni mekanlar açılmıştır.

Bahar aylarında gitmenizi tavsiye ederim . ama tabiki crishtmas zamanları Avrupa muheşemdir.